SDH Újezd nad Lesy

JSME TU PRO VÁS JIŽ OD ROKU 1928

Historie SDH

​

Náš sbor dobrovolných hasičů byl založen 26. prosince 1928, kdy došlo k ustavující schůzi SDH v Újezdu nad Lesy, kterému místní zastupitelstvo přislíbilo morální i hmotnou podporu, nicméně historie našeho sboru se začala psát roku 1921 po odloučení od obce Koloděje, kdy bylo dohodnuto, že stávající kolodějská stříkačka bude používána společně, do doby, než Újezd bude mít stříkačku vlastní.

Zakládajícími členy byli:

Antonín Pulda

Antonín Novák

Josef Berkman

František Petrásek

Otto Kouda

Václav Paroubek

Josef Paroubek

Jan Louda

Emanuel Suchánek

Antonín Miksa

Ladislav Mik

Antonín Kadlec

Václav Pokorný

Václav Borovička

František Žebro

František Musil

Jan Kalenský

Antonín Tůma

Miroslav Lízner

Ze kterých byli poté  do vedení zvoleni jako:

Starosta - Antonín Pulda

Velitel - Josef Berkman

Jednatel - Jan Kalenský

​

V srpnu roku 1929 se újezdští hasiči zúčastnili 1. veřejného cvičení za účasti dalších sborů z Říčan, Koloděj, Dubče, Uhříněvsi, Šestajovic, Štěrbohol, Hájku, Běchovic a Prahy-Prosek, které se konalo pod protektorátem obecního zastupitelstva.

V roce 1930 zakoupila obec hasičskou stříkačku od firmy Ing. Ebert z Prahy a zřídila na obecním pozemku kůlnu pro její uskladnění, včetně hasícího nářadí. Stříkačka neměla vlastní pohon a při výjezdu musela být tažena párem koní. Koňský potah ochotně zapůjčovali Bartošovi ze statku, kteří jako jedni z mála v obci vlastnili koně. Zanechalo se práce a ujíždělo se k požáru.

​

V roce 1931 byla založena četa školní mládeže, oddíl dorostu a ženský oddíl.

Poprvé se újezdský hasičský sbor zúčastnil hašení požáru dne 20. 11. 1932 v Sibřině.

Po roce 1948 se z neznámých důvodů stali z hasičů požárníci, ale práce zůstala stejná.

Od roku 1957 se brigádnicky budovala nová požární zbrojnice na Staroújezdské ulici a 14. Června 1959 byla sboru slavnostně předána. V tento slavnostní den se na místním hrišti konalo požární cvičení, odpoledne slavnostní průvod obcí a večer poté byla oslava zakončena veselicí v sále. V tomto roce měl sbor dvě motorové stříkačky a nákladní vůz. Tato zbrojnice se stala našim domovem a dodnes tak slouží hasičskému sboru Újezda nad Lesy.

Požární jednotka v roce 1959 měla 30 členů a 15 žáků. Ve vedoucích funkcích sboru se od roku 1930 do roku 2008 vystřídali pánové:

Pulda

Berkman

Kalenský

Musil

Daníček

Zvěřina

Vokroj

Zach

Lízner

Veselý

Kolínský